O mně

Violu da gamba jsem studovala v Lipsku na Musikhochschule Felix Mendelssohn Bartholdy (Irene Klein) a Brémách na Hochschule für Künste (Hille Perl). Během mistrovských kurzů jsem se setkala hudebníky jako Paolo Pandolfo, Wielank Kuijken či Marianne Müller. Další studium probíhalo v Salzburgu na Mozarteu (Vittorio Ghielmi).

V roce 2012 jsem se vrátila zpět v ČR a pracuji jako ředitelka Základní umělecké školy Nová Paka. ZUŠ se od té doby zaměřuje na starou hudbu, vyučuje se zde hra na violu da gamba, varhany, zobcová flétna, basso continuo a historická improvizace.

Každoročně pořádáme Improfest, festival zaměřený na improvizaci nejen ve staré hudbě. ZUŠ pořádá také kurzy pro učitele, studenty hudby, ale i zájemce z řad veřejnosti, kam zvu zajímavé hosty, které jsem potkala v rámci svého studia či hudebního života, Podrobnosti k tomuto projektu pod názvem Kaleidoskop jsou k nalezení na webu ZUŠ Nová Paka

Jako gambistka jsem v Německu spolupracovala např. s ansámbly Bachchor Köthen (Martina Apitz), Hallesches Consort, Capella St. Martini Bremen Lesum, Les Sorcières, Concerto Sacro Leipzig (Gregor Meyer) ad. V Čechách spolupracuji s hudebníky jako Michael Pospíšil (soubor Ritornello), Jan Čižmář (loutna), Filip Dvořák (cembalo), Petra Žďárská (cembalo) a dalšími sólovými hráči z oblasti staré hudby. Velmi ráda hraji ale i s hudebníky z jiných žánrů.

Spoluúčinkovala jsem na CD "O Smrti i vesele" (příloha knihy M.C.Putny) 2014, na CD "Písně pro Ježíše" (příloha knihy M.C.Putny) 2014, na CD Adventní písničky z českých barokních kancionálů pro Katolický týdeník a Rádio Proglas pod vedením Michaela Pospíšila 2006, na CD Lauda puer Dominum a na traileru Kulturního imaginária Valdštejnské lodžie v Jičíně publikovaném v roce 2014.

Věnuji se také úpravám skladeb pro violu da gamba, které byly původně určeny jiným nástrojům. Pro radost píšu hudbu pro violu da gamba inspirovanou lidovou písní. 

V lednu 2020 vyšlo moje první sólové CD s názvem Fantazie na lidové písně u nakladatelství ARTA, které obsahuje autorské skladby pro sólovou violu da gamba i aranže lidových písní, kde svou hru doprovázím zpěvem.

Postupem času jsem se pod vedením Pavly Fendrichové zpěvu začala věnovat čím dál intenzivněji a z vokálkního "doprovodu" se tak pro mě stává další hlavní linka mojí muziky. V době kdy se bohužel nedá hrát veřejně, píšu další a další písně s looperem a těším se, až to konečně bude všechno zase jinak a budu je moct zahrát živým uším na koncertě. Písničky jsou opět ze sbírek lidové tvorby, najdou se tam už ale též malinké výlety do mého oblíbeného období swingu.


About

Magda Uhlířová studied, prior musician career, musical science at the Faculty of the Arts of Masaryk University in Brno. Originally played flute and violin but she discovered viola da gamba at the age of 25. Two semesters of studying with Michael Brüssing enabled her to prepare for Hochschule für Musik und Theater in Leipzig, where she studied for two years with Irene Klein. Another 3 years studied at the Hochschule für Künste in Bremen with Hille Perl, where she graduated. She attended also master classes lead by Marianne Müller, Pandolfo Paolo and Vittorio Ghielmi. Now she lets herself be inspired on Mozarteum by Vittorio Ghielmi. 

She works with early music ensembles such as Bachchor Köthen (Martina Apitz), Hallesches Consort, Capella St. Martini Bremen Lesum (Hans Dieter Renken), Ritornello (Michael Pospíšil), Les Sorcières, Concerto Sacro Leipzig (Gregor Meyer), Musica symbolica (Petra Žďárská - cembalo), Alchemilla dualis (Hanna Thiel - viola da gamba) and many other solo artists of early music. 

From 2012 she works as a principal of the Music school in Nová Paka, where she also teaches viola da gamba, improvisation and basso continuo. Since then the school focuses on early music, organizes workshops with various interesting musicians (Kaleidoskop cycle) and IMPROFEST, yearly festival concerned with historical improvisation.

She cooperated on these recordings of barrock songs: O smrti i vesele, Písně pro JežíšeAdventní písničky z českých barokních kancionálů, Lauda puer Dominum and on a trailer for Valdštejnská lodžie 2014. 

She is interested in musical improvisation, composes and arranges pieces for viola da gamba from different periods. Now she prepares a solo program of her own compositions, fantasias based on czech and moravian folk songs.